– Co oznaczał skrót SKS często występujący w gazetach sportowych późnych lat 40-tych?
Chodziło o Spółdzielczy Klub Sportowy działający w oparciu o „Społem”, posiadający mocną drużynę piłkarską, bokserską, czy siatkówki.
– Gdzie dokładnie znajdowało się stare boisko klubu Orzeł i kiedy przeniesione je tam, gdzie istnieje do dziś?
Stało się to pod koniec opracowanego w ramach wystawy okresu – w 1949 r. Boisko znajdowało się w bezpośredniej bliskości dzisiejszej lokalizacji na Grochowie.
– Jak wyglądała kwestia lokalizacji stadionu Ordona z Pelcowizny?
Dotychczas sądzono, że stadionu tego po wojnie już nie było, natomiast mocne przesłanki świadczą , że jednak przetrwał i został zniszczony podczas budowy Fabryki Samochodów Osobowych w 1951 r. Wyjaśniamy także ciekawą kwestię dotyczącą boiska KPW w rejonie stacji kolejowej Warszawa-Praga na Bródnie: boisko to podczas wojny zostało przykryte torami kolejowymi i nie było tym samym placem, na którym, w pobliżu, rozgrywała swoje mecze warszawska Olimpia w latach 50.
Pojawiały się ponadto prośby o dokładniejsze wytłumaczenie ciekawych losów Sarmaty z lat 1945-1948.
W odpowiedzi poruszyć trzeba było sprawę przedwojennego skrzydła PPS-u i jego oporu przeciw jednoczeniu się z PPR w 1948 r. W grę wchodziły skomplikowane uwarunkowania polityki końca lat 40.
Niezmiennie padały też pytania o losy stołecznych Polonii i Legii w pierwszych powojennych latach.
Słuchacze dowiedzieli się o stopniowym marginalizowaniu przedwojennych działaczy obu klubów. O sile obydwu drużyn po 1948 r. w pełni decydowały już czynniki polityczne. Legii przypadła rola klubu wiodącego, Polonia odrzucając patronat milicyjny skazywała się na słabnięcie. Starzy działacze obu klubów nie słuchający poleceń „z góry”, prędzej czy później żegnali się z funkcjonowaniem w sporcie wyczynowym.
Studenci Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prosili o wyjaśnienie fragmentów nagrania, którego dokonano po decydującym o zdobyciu Mistrzostwa Polski meczu Polonia – AKS Chorzów.
Działacze i kibice Polonii wykorzystując rzadką, medialną okazję, w otwartej formie zażądali zwrócenia „Czarnym Koszulom” historycznie i prawnie przynależnego im stadionu na ulicy Konwiktorskiej. Obiekt po paru latach wrócił do Polonii.