W wieku 90 lat zmarła w USA chemiczka polskiego pochodzenia Stephanie Kwolek, która w 1965 wraz ze swym zespołem wynalazła kevlar – wyjątkowo silne włókna, dziś stosowane m.in. w kamizelkach kuloodpornych.
Uczona zmarła w środę w szpitalu Wilmington, w stanie Delaware. O zgonie poinformowała firma DuPont, dla której pracowała.

40 lat pracy i 28 patentów

Kwolek urodziła się w 1923 roku w rodzinie polskich emigrantów w Pittsburghu. Po ukończeniu studiów chemicznych zatrudniła się w laboratoriach przedsiębiorstwa DuPont. Pracowała tam równo 40 lat, od 1946 do 1986 roku. Na swoim koncie ma 28 patentów.

Swego największego odkrycia dokonała w połowie lat 60. w czasie pracy nad specjalnymi włóknami sztucznymi. Opracowała roztwór ciekłych kryształów, który można było przetworzyć w nadzwyczaj wytrzymałe struktury. Obecnie jej wynalazek – kevlar – stosuje się jako element kamizelek kuloodpornych, pancerzy, obuwia, do wzmacniania opon, kabli, lin oraz żagli.

Po przejściu na emeryturę Stephanie Kwolek była członkiem Narodowej Rady Badawczej oraz Akademii Nauk USA. Jako jedna z niewielu kobiet znalazła się na amerykańskiej liście sławnych wynalazców. Prywatnie działała także na rzecz większego udziału kobiet w nauce.